Széchenyi 2020
2024. február 23. - Péntek
Kezdőlap  Kapcsolat  Oldaltérkép  
Mosonszentmiklós Online

Lakossági fórum 2021. november 23. , tájékoztató az új bölcsődésről TOP 1.4.1_19_GM1 2019


2021.11.24. 15:07
Lakossági fórum 2021. november 23. , tájékoztató az új bölcsődésről TOP 1.4.1_19_GM1  2019
A lakossági fórumon elhangzottak olvashatók el a cikkben.

Az egész 2016-ban kezdődött, amikor is egy új 2 csoportos bölcsődére adott be önkormányzatunk egy pályázatot, mivel már ekkor igény jelentkezett a helybéli családok, a munkába visszatérni kívánó szülők részéről, hogy jó lenne településünkön is egy bölcsőde. Ez a pályázat akkor a TOP-1.4.1-15 kiírású, „A foglalkoztatás és az életminőség javítása családbarát, munkába állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztésével” című pályázat volt, ami akkor sajnos nem nyert, nem kapott támogatást.
Mivel az igény a bölcsődére továbbra megvolt, ezért önkormányzatunk a következő évben egy mini-bölcsőde létesítésére pályázott. Ez a pályázatunk már eredményes volt, így 2018-ban megnyílt egy mini-bölcsőde az óvoda épületében, ahol 8 gyermeket tudtunk elhelyezni. Ez a mini-bölcsőde azóta is működik, teljes kihasználtság mellett.
2019-ben kaptam egy telefonhívást Németh Zoltántól, a GYMS-megyei önkormányzat elnökétől, hogy forrásátcsoportosítások miatt ismét lehetőség van bölcsőde építésére pályázni, érdekel-e minket ez a pályázat. Természetesen igent mondtam erre, így 2019-ben elkezdődött egy újabb pályázat írása a TOP-1.4.1-19 azonosító számú, „Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése” című pályázati felhívásra. A pályázat megírására és a pályázat elszámolására, a projektmenedzseri feladatok ellátására konzorciumi szerződést kötöttünk a megyei önkormányzattal, így az ő csapatuk segítette munkánkat a pályázat megírásában és segíti munkánkat most is az elszámolásban. Ez a pályázat már sikeres volt, így 2019. december 16-án írtuk alá a Magyar Államkincstárral a támogató okiratot, mely szerint településünk 199.800.000 Ft-ot nyert el egy kétcsoportos, 24 férőhelyes bölcsőde építésére. Ez egy szép karácsonyi ajándéka volt akkor a falunak.
A támogató okirat szerint a pályázat fizikai befejezésének az időpontja 2021. november 30., eddig kell felépíteni a bölcsődét, ez meg is történt. Az utolsó kifizetési kérelem benyújtásának az ideje pedig 2022. február 28. lesz, ezen időpontig kell elszámolni az elnyert összeggel.
Mint majd láthatják, a bölcsőde építése, bebútorozása befejeződött. A bölcsőde bruttó alapterülete 316 nm, a hasznos alapterülete pedig 272 nm.
A bölcsőde terveit a győri Talent-Plan Tervezőiroda készítette el nekünk. Az építtető kiválasztására közbeszerzési eljárást írtunk ki, ebben Kercza Virág közbeszerzési szakértő volt segítségünkre.
A beérkezett árajánlatok alapján a képviselő-testület a legkedvezőbb árajánlatot tevő céggel kötött szerződést a kivitelezésre. Ez a cég pedig a lébényi Tesz-Vesz Bau Kft. volt, vezetője Gyúrós Milán. A céggel 2020. október 15-én kötöttünk szerződést, a szerződés összege 162 millió Ft volt kerekítve.
A munkálatok ezt követően kezdődtek és határidőre 2021. augusztus 15-re el is készültek. A tervek szerint épült fel a bölcsőde, betartva a szigorú energetikai előírásokat, mint a hőszigetelés, mint a megújuló energia használata kapcsán. Ezért is kerültek fel napelemek a tetőre és ezért kapott az épület 15 cm vastagságú szigetelést. Ezt követte a többlépcsős műszaki átadás-átvételi eljárás, melyben nagy segítségünkre volt az egész építkezés műszaki ellenőre, Kettinger Attila képviselő úr, aki így dupla szigorral ellenőrizte az építkezés folyamatát. Egyrészt mint műszaki ellenőr, másrészt pedig mint a képviselő-testület tagja.
Szeptember hónapban érkeztek meg a bútorok és a játékok, valamint sok-sok használati eszköz, bruttó 12,5 millió Ft értékben. Beszállító itt a HOR Zrt. volt, aki a környező települések bölcsődéibe is szállított bútorokat, így több referenciánk is volt a cégről. A bútorok leltárba vételét követően került a helyére minden. Ezt könnyebb volt most kimondani, mint akkor összeszerelni, felcsavarozni, beállítani. Több hétig tartott ez a feladat, még a múlt héten is rakodtak a falugondnokok és a leendő bölcsőde dolgozói.
Az augusztus végi sikeres műszaki átadást követően indítottuk meg az épület használatbavételi engedélyezési eljárását, mely procedúra során több szakhatóság is helyszíni szemlét tartott (katasztrófavédelem, építéshatóság, ÁNTSZ, stb.). Ez egy hosszú folyamat volt, több hiánypótlással. A használatbavételi engedélyt 2021. november 15-én, tehát a múlt hét elején kaptuk meg. Sajnos ez még nem jelenti a bölcsőde megnyitását, mivel a használatbavételi engedély megléte után kell a bölcsődére működési engedélyt kérni a Kormányhivataltól. Ezt a kérelmet szintén a múlt héten, november 18-án adtuk be. Tehát most itt tartunk.
Ez a procedúra is el fog tartani jó pár hétig, az első helyszíni ellenőrzésre most csütörtökön, november 25-én kerül sor. Az ügyintézés időtartamába még beleszólhat a karácsonyi leállás is. Ezen okok miatt a bölcsőde megnyitását 2022. év elejére tervezzük. A pontos dátumról természetesen erről mindenkit értesíteni fogunk, ha már ismerjük ezt a dátumot.
A bölcsőde vezetője Csáfordi Eszter lesz, aki mellett még további 4 dolgozó fog vigyázni a gyermekekre. Bölcsődénk az óvoda egyik intézménye lesz, tehát nem lesz önálló intézmény a bölcsi.
Annyit még gyorsan elmondanék, hogy a bölcsőde oldalsó kerítését, a növények ültetését önkormányzatunk saját forrásból végezte el, az nem volt a pályázat része. Úgy gondolom, hogy szép környezetet sikerült varázsolni az épület köré, szépen kizöldült a fű, remélem az összes elültetett fa, bokor és örökzöld is meg fog éledni, és egy szépen gondozott udvar várja majd a gyerekeket tavasszal.
A bölcsőde épültével a környék is megújult. Pár hónapja adtuk át az óvoda előtti parkolót, pár hete kapott új burkolatot a Zrínyi utca ezen része, és pár hét és megnyílhat a bölcsőde. Úgy gondolom, hogy ezek is jelzik, hogy tovább szépült, fejlődött településünk ebben az évben is.
Röviden ennyit tudtam elmondani Önöknek, most pedig tekintsék meg az épületet, a környékét és a játszóudvart. Természetesen, ha van valakinek kérdése, szívesen állunk rendelkezésre ezen idő alatt, Eszter és jómagam is.
Köszönöm figyelmüket.
Bedő Csaba pm
 

Magyar falu program
e-ügyintézés
e-papír
Panoráma
Leader Egyesület
Önkormányzati sajtószolgálat
Túraútvonalak
Széchenyi 2020

Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat