Széchenyi 2020
2024. június 23. -
Kezdőlap  Kapcsolat  Oldaltérkép  
Mosonszentmiklós Online

Tájékoztató településünk 2021. évi költségvetéséről


2021.02.22. 12:21
A koronavírus miatti veszélyhelyzet miatt az idei évben rendhagyó módon került elfogadásra a falu költségvetése. Mivel testületi ülés nem tartható, ezért a képviselőknek emailban küldtük meg az anyagot, majd egy egyeztetést követően került az elfogadásra.
Az idei költségvetés 462,69 millió Ft bevétellel és ugyanennyi kiadással számol. Ebben az összegben benne van a bölcsődére kapott 164,57 millió Ft pályázati összeg is.

 
A bevételi oldal az alábbi fő tételekből áll össze:
 
működési célú állami támogatás                                         214,81 mFt
működési bevételek                                                              26,46 mFt
telkek értékesítése                                                               10,45 mFt
állami támogatás megelőlegezés                                         19,64 mFt
TOP bölcsődei pályázat                                                      164,57 mFt
adóbevétel                                                                              27,2 mFt
 
Főbb kiadási tételek:
 
civil szervezetek támogatása                                               6,41 mFt
kistérségi és Leader hozzájárulás, tagdíj                              4,53 mFt
társulási tagdíjak                                                                  1,25 mFt
Bursa felsőoktatási támogatás                                             0,56 mFt
háziorvosi és fogorvosi ellátás                                             2,19 mFt
védőnői szolgálat és iskolai eü.                                             8,68 mFt
közfoglalkoztatás                                                                 1,16 mFt
közvilágítás                                                                           7,16 mFt
közművelődés, műv. ház, rendezvények                              11,40 mFt
temető                                                                                    0,75 mFt
községüzemeltetés                                                               8,53 mFt
zöldterület kezelés, falugondnokok                                    13,59 mFt
út és járdaépítés, kátyúzás                                                   5,99 mFt
könyvtár üzemeltetése, állományfejlesztés                          1,47 mFt
szociális ellátások                                                                  3,50 mFt
önk. igazgatási tevékenység                                                14,06 mFt
biztosítások, ÁFA befizetések, szolgáltatási díjak                52,55 mFt
gyermek és szociális étkeztetés        (konyha)                     53,67 mFt
óvoda üzemeltetése                                                             90,52 mFt
mini bölcsőde                                                                        14,46 mFt
Polgármesteri hivatal                                                            48,60 mFt      
 
 
Sajnos az idei költségvetésre rányomta a bélyegét az, hogy az állam ez évtől kezdve az önkormányzatoktól elvette a gépjárműadó eddig helyben maradó részét is, ez kb. 9 millió Ft-al csökkentette a bevételeinket. Továbbá az iparűzési adót is megfelezte, így jelen pillanatban a 2%-os iparűzési adó felét, azaz 1%-át tartalmazza a költségvetésünk. Szó van róla, hogy a kistelepülések kompenzációt fognak kapni nyár végén, de ezt az összeget (kb. 18 millió Ft-ot) nem tartalmazza a költségvetés. Mivel az ez évi bevételeink alatta maradtak a kiadásainknak, ezért idén sajnos hozzá kellett nyúlni a tartalékhoz is, hogy egyensúlyban legyen a két oldal.
A fenti okok miatt takarékosabb, szigorúbb büdzsét kellett összeállítanunk, melynek kárvallottja lett az útfelújítás, falunk kulturális élete és a civil szervezetek nyújtott támogatás, ugyanis kevesebbet tudunk ezekre fordítani 2021-ben. Mivel már épül az új bölcsőde, elsődleges szempont volt a költségvetés tervezésekor, hogy az induláshoz szükséges, a pályázatban nem szereplő egyéb kiadásokat is tudjuk finanszírozni, arra tegyünk félre forrást.
 
Idei várható fejlesztéseink:
 
Festő utca folytatásában közművek kiépítése                                 22 mFt
játszótér építése a Csepete utcában                                               5,0 mFt
útfelújítás                                                                                       5,99 mFt
parkosítás a buszfordulóban és a kistócsánál                                  0,5 mFt
kerítés építése az új bölcsődében és a temetőben                          2,0 mFt
 
A képviselő-testület ebben az évben fontolóra veszi még a sportpályán található előtető bővítését, mivel nagyon sok szabadtéri rendezvény kerül itt megrendezésre, továbbá az óvoda előtt parkolók építését is.
 
Pályázati lehetőségek
 
A tavalyi év sikeres pályázatait követően ebben az évben ismét tervezzük pályázatokon történő indulást. A Magyar Falu Programban várhatóak további pályázati kiírások, melyek tavasszal jelennek meg. Szeretnénk pályázni itt az önkormányzat tulajdonában lévő épületek felújítására, továbbá útépítésre, játszótér bővítésére és a temető fejlesztésére.
Más pályázati lehetőség keretén belül a Zrínyi utca óvoda felőli oldalának a felújítására kívánunk pályázni. 
 
Civil szervezeteink támogatása 2020-ban:
 
Polgárőr egyesület                            240 ezer Ft
Alkotókör                                          70
Fúvósbarátok Egyesülete                 800
Nyugdíjas egyesület                         300
Sport egyesület                                 3.000
Mosonszentmiklósi Plébánia           450
Néptánc egyesület                           300
Tűzoltó egyesület                             550
Protektor alapítvány                         250
M-ért egyesület                                150
Varázsos Gyermekévek Egyesület  300 
 
Önkormányzatunk idén is biztosít forrást 2 ingyenes egészségügyi szűrővizsgálatra, melyet a háziorvosi szolgálat bonyolít majd le a vírushelyzet függvényében, továbbá vendégül látjuk véradóinkat a véradást követően (március 10-én lesz az első a Művelődési házban).
Sajnos a koronavírus még most is befolyásolja életünket, önkormányzatunk továbbra is szorosan együttműködik ez ügyben a hatóságokkal, a háziorvosi szolgálattal. Részt veszünk a falubusszal az idősek oltópontra történő elszállításában is.
 
 
Bedő Csaba polgármester
 

Magyar falu program
e-ügyintézés
e-papír
Panoráma
Leader Egyesület
Önkormányzati sajtószolgálat
Túraútvonalak
Széchenyi 2020

Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. További információért kérjük, olvassa el adatvédelmi nyilatkozatunkat